Drużyna Poszukiwaczy Przygód w Faerunie
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share
 

 Harfiarze (Harpers)

Go down 
AuthorMessage
Mistrz Podziemi
Admin
Mistrz Podziemi

Liczba postów : 36
Join date : 2019-03-30

Harfiarze (Harpers) Empty
PostSubject: Harfiarze (Harpers)   Harfiarze (Harpers) EmptySat Mar 30, 2019 11:03 am

Darklord wrote:
Artykuł pochodzi z portalu dnd.pl
Harfiarze (Harpers) Latest?cb=20070318015102
Faeruńskie organizacje - Harfiarze (Harpers)

Nazwa: Harfiarze (Harpers), Grający na Harfach (Those Who Harp), dawniej Harfiarze o Brzasku (Harpers at Twilight)

Znak organizacji: Srebrna harfa pomiędzy rogami półksiężyca, otoczona gwiazdami, na czarnym tle.

Kolory organizacji: Nie ma.

Spojrzenie z punktu widzenia ludności: Wielu uważa ich za "mąciwody". Mieszkańcy północnego Faerunu postrzegają ich jako wrogów tyranii i bicz na niszczących, wyzyskujących i kradnących. Natomiast na południu patrzyło się na nich (i niektórzy nadal tak ich postrzegają) jak na rewolucjonistów chcących obalić władzę (szczególnie w Tethyrze).

Cele: Chronić cywilizację przed takimi niebezpieczeństwami jak rajdy goblinów, ataki orkowych hord, smocze napady czy próby przejęcia kontroli nad danym rejonem czy całym światem przez ugrupowania służące złu. Wierzą w siłę jednostki, równowagę pomiędzy naturą a cywilizacją oraz w dobro ludzi i ich sojuszników. Zbierają także opowieści opowiadające o przeszłości by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Historia i powody powstania: [Wszystkie daty są podane według popularnej Rachuby Dolin (Dalereckoning). Jest to skrócona wersja omawiająca tylko wydarzenia ważne dla kształtu tej organizacji.]
W 324 roku [Year of Freedom's Friends - Rok Przyjaciół Wolności] potajemnie powstało w Elfim Dworze (Elven Court) ugrupowanie o nazwie Harfiarze o Brzasku (Harpers at Twilight). Założycielką była Dathlue Mistwinter, zwana Stalową Panią (Lady Steel). Jej herb rodzinny stał się Znakiem organizacji. Pośród pierwszych członków byli elfowie, ludzie i półelfowie. Wojownicy, tropiciele, druidowie, łotrowi i magowie znajdowali się wśród nich. Sławni przedstawiciele z tamtych czasów to Ruehar Oakstaff, Ioelena Audark, Lyari Pholont "Jedwabny Cień" ("Shadesilk") i Elminster.
W czasie Wojny Łez (Weeping War) w 712 roku [Year of the Lost Lance - Rok Utraconej Kopii] większość członków zginęło (minimum 70%, między innymi Stalowa Pani [Lady Steel] i Ruehar Oakstaff).
Odtworzono Harfiarzy (Harpers) w 720 roku [Year of the Dawn Rose - Rok Porannej Róży]. Spotkanie Bogów (Gathering of the Gods) - Deneira, Eldath, Lliiry, Mielikki, Mystry, Oghmy, Selune i Tymory - na Miejscu Tańca (Dancing Place) zainspirowało do tego wydarzenia. Dokonało tego piętnastu ocalałych członków Harfiarzy o Brzasku (Harpers at Twilight) z Wojny Łez (Weeping War). Byli wśród nich Elminster i Khelben Arunsun.
W 992 rok [Year of the Watching Helm - Rok Obserwującego Hełmu] utworzono Heroldów (Heralds) jako część Harfiarzy (Harpers). Byli oni z nimi w pełni powiązani.
Do reformy Harfiarzy (Harpers) doszło w 1021 roku [Year of the Howling Axe - Rok Wyjącego Topora] - stali się oni "podziemnym" ugrupowaniem. Było to spowodowane polowaniami na Harfiarzy (Harpers) przez wyznawców Bane'a i Myrkula (w odpowiedzi na podobne działania Harfiarzy [Harpers]) oraz doprowadzeń z tego do wywołania dużego konfliktu zbrojnego. W rok później [Year of the Wandering Wyvern - Rok Wędrownego Wyverna] dołączyła do nich grupa cormyrskich poszukiwaczy przygód zwanych Wędrowcami z Espar (Wanderers of Espar). Wśród nich był Poszukiwacz (Finder) Wyvernspur. Jakiś czas potem Elminster i Khelben wycofali się z czynnego udziału w akcjach Harfiarzy (Harpers). Ustanowili pozycję Mistrzów-Harfiarzy (Master Harpers) - zwanych również Wysokimi Harfiarzami (High Harpers) i obdarzonych łaską bogów - i stworzyli pierwsze zapinki harfy - symbole i znaki rozpoznawcze tego ugrupowania. Organizacja znów zaczęła powiększać się.
Rosnące szeregi Harfiarzy (Harpers) zaniepokoiły kler Bane'a, więc postanowili zaatakować z pomocą diabła Gargautha. Jednak plan nie powiódł się.
W tym okresie zaczęto zabezpieczać organizację od strony finansowej - zdobyte skarby na pokonanych wrogach zainwestowano w różnorakie interesy handlowe na Wybrzeżu Mieczy (Sword Coast).
Z powodu wywołania przez Malara w 1090 roku [Year of Slaughter - Rok Rzeźni] Wielkich Łowów (Great Hunt) i wynikłych z tego powodu zniszczeń, Elminster przekonał Harfiarzy (Harpers) do zabicia wszystkich uczestników Łowów.
Niedługo potem Poszukiwacz (Finder) Wyvernspur rozpoczął poszukiwania sposobu na unieśmiertelnienie swej sztuki i doprowadził w wyniku eksperymentu do śmierci dwóch osób. Został za to skazany na wygnanie do innego wymiaru i wymazanie wiedzy o nim z historii Faerunu.
W 1116 roku [Year of the Empty Scabbard - Rok Pustej Pochwy] Heroldowie (Heralds) odłączyli się jako autonomiczna organizacja. Kler Bane'a wykorzystał to do przysporzenia złej sławy Harfiarzom (Harpers), co znów doprowadziło do ponownego konfliktu pomiędzy tymi dwoma organizacjami. W wyniku tego zamieszania Calimshan stracił intratne kontrakty handlowe. Kilku Calishityjskich kupców postanowiło wynająć Lordów Magów z Mintar. Lordowie starali się przeszkodzić w walce przeciwko drowoskiej królowej Nathglaryst, a następnie stoczyli bitwę na czary na wybrzeżu Turmish zakończoną zwycięstwem Harfiarzy (Harpers). Następowało coraz więcej konfliktów i ginęło coraz więcej Harfiarzy (Harpers). To doprowadziło do kolejnego "zejścia do podziemi".
W 1222 roku [Year of the Horn - Rok Rogu] doszło do Wojny Gwiaździstej Harfy (Harpstar Wars) - by doprowadzić do jej pomyślnego zakończenia Elminster stworzył magiczną Harfę Gwiazd (Harp of Stars) ułatwiającą odnalezienie malaugrymów, którzy zapoczątkowali ten konflikt (po wojnie Harfa zaginęła). Przy okazji doszło do poważnego osłabiania Kultu Smoka (Cult of the Dragon). Konflikt zakończyło wycofanie się malaugrymów na inny plan egzystencji. Pokonanie licza Thavverdasza zwanego Królem Harfiarzy (Harper King) - który wykorzystał obecność malaugrymów i próbował przejąć kontrolę nad Harfiarzami (Harpers) - przez Elminstera było niejako następstwem tej wojny.
W Roku Łańcuchów [Year of Chains] (1321) Cylyria Dragonbreast została władczynią Berdusk i wybudowała tam Ratusz Brzasku (Twilight Hall). Doszło wtedy do kolejnej reorganizacji Harfiarzy (Harpers).
W Roku Kufla [Year of the Tankard] (1370) z szeregów Harfiarzy (Harpers) wystąpił oskarżony o zdradę Khelben Arunsun, a wraz z nim kilku innych członków. Tak wyodrębniły się Księżycowe Gwiazdy (Moonstars). Jego miejsce w 1371 RD zajmuje Eather Heilean.

Organizacja: Harfiarzami (Harpers) przewodzą Mistrzowie-Harfiarze (Master Harpers) zwani również Wysokimi Harfiarzami (High Harpers). Pozostają oni zazwyczaj w jednym miejscu i nadzorują działanie reszty organizacji. Pozostali członkowie zajmują się aktywnie działalnością podróżując lub przebywając w jednym miejscu.

Siedziby: Harfiarze (Harpers) nie posiadają siedziby głównej. Za to na całym Faerunie istnieje wiele miejsc, gdzie mogą się schronić. Do najważniejszych należą: Ratusz Brzasku (Twilight Hall) w Berdusk [jest najbliżej uznania go za siedzibę główną], dom Storm Silverhand w Cienistej Dolinie (Shadowdale), Gmach Harfiarza (Harper Hall) w Silverymoon, Wieża Księżycowego Blasku (Moongleam Tower) w Everlund, Dom Harfy (House of the Harp) w Elventree i Składnica Harfiarza (Harper's Hold) w Waterdeep.

Łańcuch dowodzenia: Harfiarzami (Harpers) przewodniczą Mistrzowie (Master Harpers). Zaliczają się do nich następujące osoby [nie wszyscy zostali przekonwertowani na 3E, więc podaje ich przypuszczalne poziomy; nie uwzględniam klas prestiżowych, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że wedle zasad nowej edycji posiadaliby je]:

   Belhaur Thantarth (CD mężczyzna człowiek bard 10 [bez zmian]): rezyduje w Ratuszu Brzasku (Twilight Hall). Jest doskonałym taktykiem.
   Cylyria Dragonbreast (PN kobieta półelf bard 26 [bez zmian]): władczyni Berdusk.
   Dove Falconhand (CD kobieta człowiek tropiciel 14/czarodziej 4/łotr 2 [14/9/4 w 2E]): jedna z Siedmiu Sióstr (Seven Sisters).
   Elminster (CD mężczyzna człowiek wojownik 1/łotr 2/kapłan Mystry 3/czarodziej 24/arcymag 5): wybraniec Mystry.
   Obslin Minsterwish (ND mężczyzna niziołek bard 10 [bez zmian]): prawa ręka Cylyrii Dragonbreast.
   Storm Silverhand (CD kobieta człowiek łotr 1/wojownik 4/zaklinacz 12/bard 8/zwiadowca harfiarzy 3): jedna z Siedmiu Sióstr (Seven Sisters).

Agenci "osiedli": Część Harfiarzy (Harpers) pozostaje w jednym miejscu i służą pomocą innym w razie potrzeby. Podani zostali według alfabetycznej listy miejsc [wszyscy nie zostali przekonwertowani na 3E, więc podaje ich przypuszczalne poziomy z uwzględnieniem minionego czasu; nie uwzględniam klas prestiżowych, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że wedle zasad nowej edycji posiadaliby je]:

   Amphail: Tabara Greywinter (ND kobieta człowiek tropiciel 9 [7 w 2E]), przewodniczka
   Arabel: Joser Minstrelwish (CD mężczyzna niziołek łotr 8 [7 w 2E]), sprzedawca
   Ascore: Tropiciel [Tracker] (CD kobieta człowiek tropiciel 15 [14 w 2E]), przebiera się za mężczyznę
   Athkatla: Zonder Melaeyn (CD mężczyzna człowiek kapłan Tymory 7 [6 w 2E]), lichwiarz i kapłan
   Calaunt: Tanshiver "Bard" Brynleaf (CD mężczyzna człowiek wojownik 5 [4 w 2E]), mędrzec specjalizujący się w folklorze i muzyce Smoczego Rozlewiska (Dragonreach)
   Daerlun: Beldar Oberlee (CD człowiek mężczyzna tropiciel 7 [5 w 2E]), obrońca i posłaniec ze świątynie Sune
   Elturel: Maerpir Tchar (ND mężczyzna człowiek wojownik 7 [6 w 2E]), karczmarz
   Elversult: Weavor Talaphin (CD mężczyzna półelf bard 11 [9 w 2E]), minstrel i kartograf, oraz Vaerana Hawklyn (CD kobieta człowiek tropiciel 11 [9 w 2E]), dowódczyni straży
   Everlund: Sharanralee Crownstar (CD kobieta człowiek wojownik 20 [19 w 2E]) i Eaerlaun Shadowlyn (CD mężczyzna półelf tropiciel 17 [16 w 2E]), właściciele ziemscy
   Hillsfar: Baldaster Thorn (PN mężczyzna człowiek wojownik 8 [7 w 2E]), kupiec
   Iriaebor: Garstul Hathcanter (ND mężczyzna człowiek wojownik 13 [11 w 2E]), nadzorca karawan
   Karczma "Droga" (The Way Inn): Khondal Boarsyr (ND mężczyzna człowiek tropiciel 12 [10 w 2E]), mistrz karawan i przewodnik
   Krawędź Wzgórza (Hill's Edge): Daerthglara Shynd (NN kobieta człowiek druid Silvanusa 10 [8 w 2E])
   Luskan: Seldemer Ironspur (PD mężczyzna człowiek tropiciel 10 [8 w 2E]), ochroniarz
   Marsember: Blentra Whaelbuckler (CD kobieta człowiek wojownik 10 [9 w 2E]), budowniczka statków
   Melvaunt: Ulblyn Blackalbuck (CN mężczyzna niziołek bard 7 [6 w 2E]), kupiec
   Mgielna Dolina (Mistledale): Mezrin Shundulk (ND mężczyzna człowiek wojownik 11 [10 w 2E]), kowal
   Mirabar: Merlara Talesspur (CD kobieta elf wojownik 4/czarodziej 8 [7/8 w 2E]), jubiler
   Most Boareskyr (Boreskyr Bridge): Alumna Halacanter (NN kobieta człowiek czarodziej 10 [9 w 2E]), hodowczyni pegazów
   Mulmaster: Chesslyn Onaubra (CD kobieta człowiek wojownik 11 [9 w 2E]), strażniczka i agentka świątyni Tymory
   Nashkel: Loaber Plashdeep (ND mężczyzna niziołek łotr 6 [5 w 2E]), hodowca koni
   Neverwinter: Fflindar "Płomień" ("the Flame") Ormwynd (ND mężczyzna półelf wojownik 9 [7 w 2E]), strażnik i przewodnik
   Ordulin: Jalyp Quizzinglas (ND mężczyzna niziołek wojownik 6 [5 w 2E]), kupiec i szewc
   Priapurl: Galzeth "Czarny Płaszcz" ("Blackcloak") Orlynd (ND mężczyzna człowiek łotr 6 [5 w 2E]), kupiec
   Procampur: Opara Rendril (PN kobieta człowiek wojownik 7 [6 w 2E]), mistrz kowali
   Prokur: Helmir Obersaer (CD mężczyzna człowiek wojownik 10 [9 w 2E]), płatnerz
   Riatavin: Furbelow Trundlestump (CD mężczyzna niziołek wojownik 10 [8 w 2E]), fechmistrz
   Saerlun: Kythsara "Cicha" ("the Silent") Steelwood (PN kobieta człowiek czarodziej 17 [15 w 2E]), Mag Tajemny (Mage Arcane) w świątyni Mystry, oraz Juldin Stoutbottle (ND mężczyzna niziołek łotr 4 [3 w 2E]), właściciel floty kupieckiej
   Scornubel: Baeraunt "Ostrze" ("the Blade") Osk (PN mężczyzna człowiek wojownik 9 [8 w 2E]), mistrz karawan
   Secomber: Bhellobir Hill (CN mężczyzna niziołek łotr 9 [8 w 2E]), handlarz dywanów
   Selgaunt: Orsar Foxwind (PN mężczyzna człowiek bard 10 [8 w 2E]), strażnik i agent świątyni Milila, oraz Oelin Boldnose (ND mężczyzna gnom wojownik 4/łotr 7 [6/7 w 2E]), ślusarz
   Soubar: Honglyn Omblestaff (CN mężczyzna niziołek wojownik 7 [6 w 2E]), kołodziei
   Sundabar: Steeleye (ND mężczyzna człowiek kapłan Mielikki 16 [14 w 2E]), wędrujący po Północy (the North) kapłan
   Suzail: Ghaddarondas "Mistrz Glauru" ("Glaurmaster") Rimmond (CD mężczyzna człowiek bard 13 [12 w 2E]), nauczyciel muzyki i wytwórca instrumentów
   Tantras: Lightal Barnshyn (CD kobieta półelf tropiciel 8 [7 w 2E]), sponsorka karawan
   Telfamm: Arltan ze Srebrnego Miecza [of the Silver Sword] (CD mężczyzna człowiek tropiciel 11 [9 w 2E]), przewodnik
   Teziir: Sladara Longquaff (CD kobieta niziołek wojownik 7 [6 w 2E]), właścicielka sklepu
   Tilverton: Albaeryl Tanthlyn (CD kobieta-łabędź [swanmay] tropiciel 8 [6 w 2E]), przewodniczka
   Triboar: Tonthiir Bloodhorns (PN mężczyzna człowiek wojownik 11 [10 w 2E]), karczmarz
   Urmlaspyr: Ongalath Bristlebur (ND mężczyzna niziołek wojownik 9 [7 w 2E]), strażnik
   Waterdeep: Eather Heilean (PD kobieta człowiek paladyn 7/Harper paragon 10 [Milila]), aktualna przywódczyni tej części Harfiarzy, Jhandessa Millomyr (CD kobieta człowiek bard 7/Harper agent 3), wytwórczyni harf, oraz Bensyl Iyrivvin (CN kobieta półelf księżycowy czarodziej 4/łotr 1/Harper agent 2), dama do towarzystwa, i wielu innych (w sumie 121 członków i sojuszników)
   Weymoot: Liriel Nighstar (CD kobieta człowiek tropiciel 9 [7 w 2E]), przewodniczka
   Wrota Baldura (Baldur's Gate): Delthyr Iogh (PN mężczyzna człowiek wojownik 9 [8 w 2E]), sponsor karawan i lichwiarz, oraz Nathlin Glaragh (ND mężczyzna człowiek wojownik 8 [6 w 2E]), kapitan karaweli
   Wrota Zachodu (Westgate): Audara "Gwiezdny Bark" ("Starshoulder") Imryth (ND kobieta człowiek kapłan Mystry 8 [6 w 2E]), kapłanka i sprzedawczyni mikstur
   Yhaunn: Mithrin Celentriar (CD kobieta półelf wojownik 5/czarodziej 11 [9/11 w 2E]), nadzorca straży w świątyni Selune

Metody działania: Rozpowiadają plotki, pomagają kupców i zwykłym ludziom oraz krzyżują plany złym istotom. Manipulują sprawami cywilizowanych ras by utrzymać równowagę w królestwach i pokój na całym Faerunie. Kierują się także swoim kodeksem:

   Nosić znaczek Harfiarzy (harper pin) zawsze ze sobą chyba, że naraża to powodzenie misji. Pokazywać ją otwarcie tylko innym Harfiarzom (Harpers).
   Nigdy nie dawać za wygraną.
   Pomagać innym Harfiarzom (Harpers) bez zastanowienia.
   Nie ukrywać niepowodzeń przed innymi Harfiarzami (Harpers).
   Nigdy nie przestawać słuchać i obserwować.
   Nie liczy się ranga czy potęga. Należy szanować tylko mądrość i dobro. Nie wolno dyskryminować z powodu odmiennej płci. Należy zwracać uwagę na wiarę innych - fanatyzm jest niebezpieczny.
   Działać w nieoczekiwany sposób.

Zdolności: Najważniejsi członkowie są obdarzeni łaską bożą, dzięki której posiadają nadnaturalne zdolności.

Zasoby: Mają potężne zasoby finansowe dzięki działalności finansowej (inwestowanie w nieruchomości i handel) Khelbena Arunsuna z czasów, gdy był on jeszcze członkiem organizacji.

Magiczne przedmioty: Mają dostęp do prawie wszystkich przedmiotów z "Przewodnika Mistrza Podziemi" (Dungeon Master's Guide) oraz wszystkich akcesoriów do świata Forgotten Realms (z 2E i 3E).

Znaczki Harfiarzy (Harper pins): Służą za znak rozpoznawczy (patrz Znak organizacji) oraz posiadają magiczne właściwości (każde ochrania umysł właściciela, ale część posiada dodatkowe właściwości, wszystkie również reagują w specyficzny sposób, gdy przypnie je zła istota - czernieje i utrudnia skradanie się).

Obszary działania: Cały Faerun, ale głównie Ziemie Centralne (Heartlands) i Północ (the North).

Sojusznicy i wrogowie:

   Sojusznicy to: kościoły dobroczynnych bóstw (między innymi Deneira, Eldath, Lliiry, Mielikki, Milila, Oghmy, Selune, Shially, Silvanusa, Tymory czy Seldarine [panteon elfi]), Heroldowie (Heralds), Księżycowe Gwiazdy [Moonstars] (pomimo posądzeń wobec Khelbena) i elfy (głównie księżycowe) oraz Simbul i druidyczne kręgi.
   Wrogami są: Kult Smoka (Cult of the Dragon), Ciemne Sztylety (Dark Daggers), Eldrath Veluuthra, Rycerze Tarczy (Knights of the Shield), malaugrymowie, czerwoni czarnoksiężnicy (red wizards) z Thayu, Pokrętny Run (Twisted Rune), Rundeen, Zhentarimowie i różne kościoły złych bóstw (jak na przykład Cyrica, Gargautha, Bane'a czy Talosa).

Status Quo: Są jedną z najbardziej znanych organizacji. Po rozłamie (z powodu odejścia Khelbena) doszło do dużego zamieszania i ograniczenia działalności na pewien czas.

Na podstawie:

   The Code of the Harpers, Ed Greenwood, 1993
   Cormanthyr: Empire of the Elves, Steven E. Schend, Kevin Melka, 1998
   The Fall of Myth Drannor, Steven E. Schend, 1998
   Cloak & Dagger, Eric L. Boyd, Sean K. Reynolds, Steven E. Schend, 2000
   Forgotten Realms Campaign Setting (3E), Ed Greenwood, Sean K. Reynolds, Skip Williams, Rob Heinsoo, 2001
   City of Splendors: Waterdeep, Eric L. Boyd, 2005
Back to top Go down
View user profile http://skrzydlaognia.forumpolish.com
 
Harfiarze (Harpers)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Skrzydła Ognia :: Faerun (IC) :: Gildie i Organizacje-
Jump to: